December 12-én Széchenyi Gábor, az ELTE Természettudományi Kar Anyagfizikai Tanszékének adjunktusa tart előadást az ELTE Az atomoktól a csillagokig sorozatának következő részében.
Széchenyi Gábor kutatási területe a szilárdtestfizika – specifikusan az elektronok alkalmazhatóságával foglalkozik a kvantumszámítások elvégzésének szempontjából. A Hű, mennyi elektron! címet viselő előadás során az elektronok vizsgálatához fűződő kutatásokról, elméletekről, illetve tudományos megállapításokról tudhat meg többet a hallgatóság. Az atomoktól a csillagokig (röviden Atomcsill) szervezői természetesen nem csupán az egyetemi hallgatókat várják előadásaikra, hanem bárkit, aki érdeklődik a fizika sokszínű tudományterületei iránt.
Az előadás kivonata:
„A XX. század elején komoly kihívást jelentett a fizikusoknak, hogy a hidrogénatom egyetlen elektronjának mikroszkopikus viselkedését leírják. Elsőre elképzelhetetlennek tűnt, hogyan lehet kvantumosan kezelni a szilárdtestekben lévő rengeteg (több mólnyi) elektront. Érdekes módon igen jó közelítést ad, ha az elektronok közöti kölcsönhatást elhanyagoljuk, és e részecskéket független objektumoknak tekintjük. 1928-ban Felix Bloch dolgozta ki a szilárdtestek kvantumelméletét, mellyel megérhető vált az anyagok fémes vagy szigetelő mivolta, vezetőképessége vagy éppen fénnyel való kölcsönhatása. Aztán ha figyelembe vesszük az elektronok közti kölcsönhatásokat is, feltárul Pandóra szelencéje, és olyan egzotikus jelenségek válnak megérhetővé, mint például a szupravezetés.”
Helyszín: ELTE Természettudományi Kar, Eötvös terem
Időpont: 2024. december 12. 17.00 – az előadást online is közvetítik
További részletek az Atomcsill oldalán találhatók.
Kiemelt kép forrása: pixabay