Az ELTE BTK Bölcsész Napok – graffiti, házasságkötés, táncoktatás, koncertek és minden, ami jó

A hamarosan közeledő tanév vége és a vizsgaidőszak kezdetének árnyékában talán senki sem számított rá, hogy az ELTE Trefort-kerti kampusza ennyire megtelik élettel. A május 5–7. között megrendezett ELTE BTK Bölcsész Napok idén mitológiai tematikát kapott, és egy percig sem hagyta, hogy ne legyen kedvünk legalább egy kicsit bevonódni a reggeltől hajnalig tartó ingyenes programok valamelyikébe.

Május 5-én 11:30-kor nyitotta meg „kapuit” hivatalosan is az ELTE BTK Bölcsész Napok, Dr. Bartus Dávid dékán és Szalai Zsófia HÖK-elnök beszédével. Délelőtt még az előadásokra siető hallgatókat láthattuk kávéval a kezükben, a szünetekben viszont már leginkább salsaoktatásra, dartsmeccsre, a különböző kitelepülések megtekintésére vagy a foglalkozások kipróbálására igyekeztek. A Bölcsész Napokon tényleg bármi megtörténhet: senki sem lepődött meg azon, amikor a C épületből kilépve egyszer csak egy bolgár néptáncbemutató közepén találtuk magunkat, vagy amikor szaktársaink házasságkötésének lehettünk szemtanúi néhány perc leforgása alatt. A számtalan programot napestig lehetne sorolni, de igyekszem összefoglalni a legemlékezetesebbeket.

Az A és a Főépület közötti sétány szinte végig standokkal telt meg: régi visszatérők és új kitelepülők egyaránt érkeztek. A változatos programokhoz a Külügyi és Határon Túli Ügyekért Felelős Bizottság, az ELTE BTK HÖK intézeti képviseletei, valamint a kar számos idegen nyelvi tanszéke és nemzetközi kulturális intézete – köztük az Indológia és a Néderlandisztika Tanszék, a Konfuciusz Intézet, illetve a Ruszisztikai Központ – is izgalmas foglalkozásokkal készült. A kitelepülők között volt még az ELTE Misszió, a Freeszfe, a Magyar Színház, a Bagázs Közhasznú Egyesület, a Holdkő Kulturális Alapítvány és a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola is. A cukiságfaktor kimaxolása érdekében a FEMA állatmentők szőrös barátaikat is magukkal hozták, akiknek én sem tudtam ellenállni, természetesen meg is simogattam őket. Kiemelném még a hallgatók nehézségeivel foglalkozó és a testi és lelki jóllétüket segítő szervezetek kitelepülését is, mint az ELTE BTK Esélyegyenlőségi Bizottsága, a HELP, a Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Iroda, az ELTE Kortárs Segítő Csoportja vagy a Fiatalok az Élet Küszöbén. Továbbá részt vettek még az eseményen az oktatás fejlesztéséért és kiterjesztéséért tevékenykedő standok is, mint a Tanítsunk Magyarországért program és az UCCU Informális Oktatási Alapítvány.

Forrás: Varga Boglárka fotója.

Ezeken felül többen is kedveztek a jövőbeli újságíróknak szabad pozícióikkal, mint például a Pesti Bölcsész Újság, a Hallgató Magazin és természetesen az ELTE Online is. Az ELTE Online standjánál áfonyás muffin, üdítők és linzerek mellett egy ingyenesen elvihető fotókönyv is helyet kapott, a Barangolás az ELTE-n, amely az elmúlt időszak emlékezetes eseményeinek fotóiból összeállított kollázst tartalmazza.

Emellett a szerkesztőségi csapat készült még egy kis újdonsággal: megkérdezték a hallgatóktól, hogy mi volt a kedvenc ELTE-s élményük idén, amit egy füzetbe kellett lejegyezniük. Ettől az egésznek lett egy kis nosztalgikus hangulata is, hiszen az emlék kigondolása közben a legtöbben ráeszméltek, hogy milyen gyorsan véget ért ez a tanév.

Az ember úgy érezhette, hogy akár órákig lehetne bolyongani a standok között anélkül, hogy unatkozna. Természetesen hozzájárult ehhez, hogy a rendezvény támogatói is megjelentek a kitelepülők között: a CIB Bank, a Diákhitel, a Burn, a Kiss Pince és a Jägermeister is izgalmas standokkal készült.

Forrás: Varga Boglárka fotója.

A délutánok során izgalmas kerekasztal-beszélgetéseket is hallgathattunk déltől egészen fél ötig – a jó időnek köszönhetően a Trefort-kertben –, amelyekbe akár két óra között is érdemes volt belehallgatni. Kedden például Beton.Hofi Be vagyok zárva című számát elemezték zenei és nyelvi-tudományos szempontból, de szó esett a Hamnet című filmről és egy megemlékezés keretében Nádasdy Ádám munkásságáról is. Szerdán a Bróker Marcsi című sorozat kibeszélője, a Buddhizmus a mindennapokban-beszélgetés Kőszegi Zsuzsával, valamint Szécsi Krisztiánnak, a Refresher újságírójának és a Literálisan műsorvezetőjének előadása is nagy érdeklődést váltott ki. Emellett Erasmus-élményekről szóló beszámolókat is hallhattunk.

Csütörtökön az idei mitológiai tematika is jobban előtérbe került: Dr. Hegyi György a mitológiai babonák történelmi hatásairól mesélt, Dr. Birtalan Ágnes pedig a kelet-ázsiai popkultúrában való megjelenésükről tartott előadást. Aznap a sztárvendégek egyértelműen Gerendai Károly, a Sziget Fesztivál alapítója, valamint Lasztovicza Gábor, az EFOTT ügyvezető igazgatója voltak, akik bevezettek minket egy fesztivál szervezése mögött álló elméleti és gyakorlati feladatok mögé. Számomra mindig is ez volt az egyik legkülönlegesebb dolog a bölcsészkaron: ahogyan képes összekötni a modern popkultúrát a tudománnyal. Sokkal közelebb hozza a nehezebb témákat is, és közben megmutatja azt, hogy a bölcsészettudomány mennyire jelen van a hétköznapjainkban.

Forrás: Varga Boglárka fotója.

Két előadás közben sem maradt üresen a színpad: a délutánok során salsaoktatás, kisebb fellépések és különböző közösségi programok váltották egymást. A sportolni vágyóknak is bőven akadt elfoglaltság: az A és B épület között egy sportudvar alakult ki, ahol a Just Dance-től kezdve a légváron át sokféle mozgásformát ki lehetett próbálni. Az EFOTT standjánál például meglepően komoly dartsmeccsek zajlottak, amelyek egy pub éjszakai hangulatát idézték. Kitelepült még többek között a BEAC, a Tatabánya Mustangs amerikai foci-klub és a Csepel Lövész Egylet is; az utóbbiban gyakorlatban is kipróbálhattuk magunkat. A Pakbiz szintén készült sportversenyekkel, emellett a profi sörpongozók is megmutathatták tehetségüket a Bölcsész Napokon.

A kreatív és gyermeki énünk is előbújhatott a foglalkozások során: készíthettünk gyöngyből telefonra vagy táskára akasztható charmokat, ékszereket, egyedi könyvjelzőket, fonhattunk karkötőket vagy szabadon alkothattunk a graffiti-falon. Mindeközben idén is megvalósult a Bölcsész Bazár, ahol vintage ruhák, kézzel készített kiegészítők és különleges apróságok közül lehetett válogatni. Én például itt győztem meg magam arról, hogy „még egy gyűrű biztosan elfér”.

Forrás: Varga Boglárka fotója.

Persze az ingyenes dolgokból sem volt hiány. Burn energiaital és merch-osztogatás, csillámtetkók, henna, matricák, szerencsekerék és különböző édességek vártak mindenkit. És ha ez még nem lett volna elég, az esti koncertek és bulik tették fel a pontot az i-re. Kedden a Dysfunctionals és a Kisbetűs Ünnepnapok koncertjei alapozták meg az estét, amit BódigP vitt tovább hajnalig. Szerdán az Attick Attempt és az Artúr Rambo lépett fel, majd az eső miatt a buli a Pinyóban folytatódott a HAVEROCK párosával. Ezen felül a közös meccsnézés sem maradhatott el: a hallgatók kivetítőn követhették az aktuális mérkőzéseket. Csütörtökön a Melankólia zenekar, valamint a már az Akváriumban is fellépő Lil Frakk DOÓR-ral kiegészülve gondoskodtak a jó hangulatról. Az estét – és egyben az egész rendezvényt – pedig IamAdam elektronikus szettje zárta.

Ez a három nap lehetőséget adott arra, hogy a hallgatók újra összetalálkozzanak és a nagy rohanás közepette egy kicsit megálljanak közösen kipróbálni, megnézni vagy meghallgatni valami izgalmasat. Az egész rendezvény egy olyan közös élmény volt, ahol a tudomány, a kultúra, a zene és a közösség teljesen természetesen kapcsolódik össze, továbbá néhány napra kiszakadhattunk a hétköznapokból és a szemeszter végi rohanásból is. Ha valami, akkor az ELTE BTK Bölcsész Napok mindig megmutatja, milyen sokszínű az egyetemünk és mi magunk is.

Kiemelt kép forrása: Varga Boglárka fotója.

Mága Zsanett

Sziasztok! Zsani vagyok, az ELTE kommunikáció-és médiaszakos hallgatója. Nagyon szeretem közösségünk, úgy érzem teljesen megtaláltam a helyem itt mind a szaktársakkal, mind a tanárokkal. Specializációként az újságírást választottam, mivel a célom, hogy oknyomozó riporterként dolgozzak a későbbiekben. Egyetemi tanulmányaim megkezdése előtt a kedvenc tantárgyam a nyelvtan és az irodalom volt, így az írás sosem állt tőlem messze. Továbbá nagyon szeretek nyelveket tanulni, ezért az angolon kívül japánt és olaszt is tanulok.🤗 Ezen kívül tudni lehet rólam, hogy keveset töltöm otthon az időt, szeretek pörögni és különböző eseményeken résztvenni. Legjobban koncertekre, és fesztiválokra szeretek járni az életemben, ezért is a nyár a kedvenc évszakom. ☀️

Ajánlott cikkek