Újra színpadra áll a SEK színjátszóköre, a Szinesztézia Egyetemi Színpad

A Szinesztézia Egyetemi Színpad Czetter Ibolyának, a Magyar Irodalomtudományi Tanszék és a Magyar Nyelvtudományi Tanszék tanszékvezetőjének kezdeményezésére alakult meg a 2020/21-es tanévben, amikor Színjátszókör néven szabadon választható négy féléves kurzust hirdettek. A színjátszókör bármely szakról szeretettel várta a hallgatókat, a csoport ezáltal mindig is sokszínű volt, tele kreatív energiákkal.

A színjátszókör összefogását Czetter Ibolya mellett a Weöres Sándor Színház színészei, előbb Alberti Zsófi, később Balogh János, két félév erejéig pedig Sipos László Márk tartotta kézben. Az első színdarabot 2022. május 4-én mutatták be a SEK Dísztermében, méghozzá teltház előtt. Az Érzéki szenvedély című darab a ’20-as, ’30-as évek fordulójának Szovjetuniójában, egy rögtönzött, szegényes lakodalmi ünnepségen játszódik, ahol a meghívott vendégek többségéről kiderül, hogy igazából nem azok, akiknek látszanak, vagy akiknek hiszik őket. A menyasszony pedig valójában még mindig jobban szereti az első férjét, mint az új vőlegényt. Ölbei Lívia újságíró, dramaturg beszámolója alapján: „az Érzéki szenvedély című egyfelvonásos bohózat vastapsot kapott a nézőktől.”

Fénykép az Érzéki szenvedély bemutatójáról (Czetter Ibolya, Szomi Tamás és Gaál Flóra)
Forrás: VAOL.

Az elmúlt négy évben a színjátszókörnek szinte az alapoktól kellett újraépülnie, hiszen a korábbi csoportból sok hallgató befejezte tanulmányait. Balogh János színművész egy teljes szemeszter kihagyása után tért vissza a színjátszókör vezető szerepébe. Czetter Ibolyával és az újonnan megalakult csoporttal elhatározták, hogy bárhogy is legyen, de ismét előadást állítanak a színpadra. Választásuk ezúttal a Holt költők társasága című klasszikusra esett, Tom Schulman forgatókönyve alapján. Ez a döntés reprezentálja a színjátszókör létének és működésének célját is: a szabadság, a művészet és az egyéniség erejének felmutatását.

„Ifjú lelkeket lángra lobbantó, különc tanárember kezdi meg varázslatos működését 1959-ben a Welton Akadémia ódon falai között. Lapról lapra tépeti szét diákjaival a tankönyvet, mert azt akarja, hogy felfedezzék: az életük maga a költészet, mely életre szóló szerelmet, de nagy tragédiákat is szülhet… A hagyománytisztelő iskolában pedig tanyát ver a lázadás szelleme…”

(Idézet forrása: ELTE SEK honlapja.)

Ha érdekel, hogy a lázadás szelleme hogyan tölti meg a színpadot, a Szinesztézia Egyetemi Színpad szeretettel vár 2026. május 18-án, azaz jövő hét hétfőn a Savaria Egyetemi Központ Dísztermében, méghozzá 19:00 órás kezdéssel. Ahogyan a Somogyi Petra képi ábrázolás mesterszakos hallgató által készített plakát is hirdeti: „Carpe Diem: Élj a mának!” – és semmiképp se maradj le erről az előadásról!

Az előadás hivatalos plakátja, Somogyi Petra képi ábrázolás mesterszakos hallgató munkája.
Forrás: ELTE SEK.

Kiemelt kép forrása: Czetter Ibolya tanszékvezető asszony Facebook oldala.

Ajánlott cikkek