Az Üvegkarc Műhely olyan egyetemi önképzőkör, ahol az ELTE SEK hallgatóinak, oktatóinak, valamint külsős érdeklődőknek egyaránt lehetőségük van arra, hogy közösen fogalmazzák meg gondolataikat, érzéseiket, meglátásaikat szépirodalmi szövegekről, filmekről, színházi előadásokról. A műhelyalkalmakat szemeszterről szemeszterre, kéthetenként tartják, leginkább magyar szakos hallgatók szervezésében.
A tematikát hagyomány szerint az olvasóklub tagjainak ajánlásai alapján állítják össze a szervezők, így teremtve lehetőséget arra, hogy az Üvegkarc olyan hely legyen, ahol a tagok igazán otthon érezhetik magukat.
A Műhelyt Czita Virág és Kővári Dorottya alapították 2021 februárjában. Céljuk egy olyan önképzőkör létrehozása volt, amelyben a tagok irodalmi művekhez kapcsolódó filmes és színházi adaptációkról, képzőművészeti alkotásokról, zeneművekről, sőt, pszichológiai és filozófiai kérdésekről is beszélgethetnek. Az alapítók gondolatait idézve: „Azért jött létre a Műhely, mert mindezeket a területeket külön-külön is fontosnak tartjuk, de általános- és középiskolai tapasztalatainkkal ellentétesen olyan beszélgetésekre, közös gondolkodásra vágytunk, ahol ezek együttes megjelenítésével komplexen, összefüggéseiben tudjuk vizsgálni az alkotásokat. Könnyítve ezzel a közöttük lévő összefüggések meglátását, az átfedések felismerését. A közösségteremtés mellett a szakmai fejlődést, az egyetemi képzést kiegészítő foglalkozás fenntartását végezzük. A beszélgetések által fejlesztjük önmagunk és más hallgatók kritikai gondolkodását és szóbeli megnyilatkozását, érvelési technikáját, az analógiák felismerését.”
Virág és Dorottya kezdeményezése népszerűnek és maradandónak bizonyult, öt féléven keresztül vezették az Üvegkarc Műhelyt, összekovácsolva egy olyan egyetemi közösséget, ami napjainkban is működik, 2023 szeptembere óta immár Ádám Evelin és Málics Viktória vezetésével. A szervezők a kezdetektől tudatosan figyelnek arra, hogy az Üvegkarc Műhely minél több területen kapcsolódjon be az egyetemi életbe. 2021. április 28-án a Magyar Irodalomtudományi Tanszékkel együttműködve a MS Teams felületén oktató-hallgató irodalmi konferenciát szerveztek, ahol előadást tartott az Irodalomtudományi Tanszék valamennyi oktatója – Czetter Ibolya, Barták Balázs, Nagy Anna, Fűzfa Balázs és Schiller Erzsébet –, több hallgató, illetve egy vendégelőadó, Sárközi Balázs is, akit azóta a SEK már oktatói között tisztelhet. 2023. március 14-én rendhagyó módon, az egyetemi ’Petőfi 200’ emléknap keretében találkozhattak az érdeklődők a Műhellyel. Az összegyűlt oktatók és hallgatók a Világosságot! című versről beszélgettek a konferencia zárásaként. A beszélgetés olyan meghatározónak bizonyult, hogy a konferencia előadásait összefoglaló tanszéki kötet előszava az említett Petőfi-mű elemzése lett, Czetter Ibolya tanszékvezető tollából. Ugyanebben az évben, a Madách-bicentenárium alkalmából bemutatott hallgatói előadás (XVI. szín – Az ember tragédiája ma) premierje után is összeült az Üvegkarc Műhely, hogy az esemény zárásaként lehetőséget adjon a nézőknek arra, hogy az előadásról beszélgethessenek.
Ilyen, eseményekben gazdag múlttal a háta mögött nyitotta az Üvegkarc a 2024/2025-ös tanév tavaszi időszakát, melynek tematikája alább olvasható. A plakátot szokás szerint az ELTE SEK képi ábrázolás szakán tanuló hallgatók egyike, esetünkben Bódi Flóra Eszter készítette.
Minden félévet irodalmi kávézással zárnak a Műhely tagjai. Májusban Simon Márton Hideg pizza című kötete kerül majd szóba, ezért irodalmi pizzázásra számíthat, aki csatlakozik az Üvegkarchoz.

Kiemelt kép forrása: brogue.hu cikke.