Immáron negyedszerre rendezték meg a csörgőlabda egyetemek és főiskolák közötti bajnokságát november hetedikén a BME Sportközpontban. Az induló hét csapat között két ELTE-s is jelen volt, akik végül a harmadik és az első helyet nyerték el. A verseny célja az integrált sportolás látássérült hallgatókkal együtt, illetve a sportág népszerűsítése, más egyetemi parasportokkal. A szervezést közösen végezte az ELTE, a BME, a BEAC és az ELTE SHÜTI.
A csörgőlabda egy paralimpiai sportág, amiben 3-3 fő küzd egymás ellen. A részvevők szemét bekötik, céljuk pedig az ellenfél csapatának kapujába bedobni a labdát, amely csörgéssel jelzi helyzetét, ezért a mérkőzés alatt a nézőknek néma csöndben kell lenniük. A játéktér akkora, mint egy röplabda pálya, tehát 9×18 méteres, a kapuk pedig 1,3 méter magasak és 9 méter szélesek. A mérkőzés kétszer hét perből áll és két bíró vezeti angol nyelven. A MEFOB-on csapatonként legalább egy látássérültnek kötelező volt részt vennie, illetve 3–6 közötti játékosszámmal kellett rendelkezniük.
A megnyitón jelen volt dr. Borhy László, az ELTE rektora, Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, és Verseghi-Nagy Miklós is, a BME kancellárja. A megnyitót a nyitómeccs követte, ahol a Dabas sportklub tagjai küzdöttek meg a HÖOK tagjaival és Pixa DJ-vel. Ezután kezdődtek a csoportmeccsek. A résztvevő hét csapatot két csoportra osztották, így az „A” csoportban az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE-1), az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE), a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központcsapatai kerültek, míg a „B” csoportban a Labdászok (ELTE), a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) és a Széchenyi István Egyetem lett beosztva. A csoportmeccsek alatt az ELTE-1 magabiztosan győzött nagy gólfölénnyel, míg a másik csoportban a Labdászok csapata egy döntetlennel és egy sikerrel zárta a mérkőzéseket. A fordulóból a 2-2 legjobb csapat jutott tovább, így az elődöntőbe a Labdászok–Pannon Egyetem és ELTE-1 – BGE párosítások kerültek.
Az első meccset a Labdászok – Pannon Egyetem kezdte. Az első félidőben felváltva szereztek gólokat a csapatok, így a második félidő egálban kezdődött. A küzdelem rendkívül kiegyenlített volt, azonban az ELTE csapattagjai a hajrára elfáradtak, így 8-10-es eredménnyel a Pannon hallgatói jutottak a döntőbe. Az másik elődöntő meccse, az ELTE-1 – BGE mérkőzés volt a torna legszorosabb meccse. A korai sokgólos vezetés ellenére a BGE csapata behozta a lemaradást, sőt, vezetéshez is jutottak. Ezt követően kiegyenlített az ELTE, majd felváltva szereztek pontokat a csapatok, így végül a második félidő lejártakor az eredmény 13-13 volt. Következett a hosszabbítás, amit aranygól döntött el, azaz a következő gólt szerző csapat nyeri a mérkőzést. A rendkívül izgalmas meccset Kovács Attila fejezte be, és juttatta tovább az ELTE-1 csapatát a döntőbe.
A bronzmeccset simán megnyerte a Bárczi Gusztáv Kar tagjaiból álló Labdászok, a BGE csapata nem tudta tartani az iramot, így született meg a 12–5-ös eredmény. A döntőben az ELTE-1 és a Pannon Egyetem színvonalas meccset játszottak. Már az első félidőben több gólos előnyhöz jutott az ELTE csapata, amit a második félidőben sem tudtak visszahozni a Pannon hallgatói. Gyönyörű védéseket és találatokat láthattak a nézők, végül azonban 7–3-as eredménnyel az ELTE-1 csapata nyerte meg a csörgőlabda MEFOB-ot.
A hangulat rendkívül családias volt. A nézők és a csapatok a rivalizálás ellenére is együtt voltak, beszélgettek, és élvezték a színvonalasabbnál színvonalasabb meccseket, hiszen több volt válogatott és rendszeresen sportoló hallgató is részt vett a versenyen. A részvevők szurkoltak egymásnak és próbálták segíteni a másikat. Összességében egy nagyon jó időtöltés volt ez a verseny, ahol a részvevők és a nézők egy érdekes és más sportágaktól különböző testmozgást ismerhettek meg.
ELTE-s csapatok összeállítása:
ELTE-1: Kovács Attila, Varga Réka, Lipták Attila, Pádár Kitti, Domboróczky Balázs
Labdászok: Husz Anna Rebeka, Pataki Virág, Majzik Zsolt, Szita Júlia, Papp Luca Anna, Szalay Kornél
A rendezvény alatt megkértük Kovács Attilát, az ELTE-1 látássérült játékosát, hogy meséljen kicsit magáról és a sportról.
Kérlek, mutatkozz be: hol, és mit tanulsz?
Kovács Attila vagyok, az ELTE Informatikai Karán tanulok programfejlesztő-informatikus szakon.
Mióta űződ a sportágat, és miért pont ezt választottad?
Lassan húsz éve csörgőlabdázok. Nagyon sokáig elég komolyan sportoltam, a felnőtt válogatott tagja is voltam. Most éppen Dabas csapatát erősítem. Nagyon sok sportágat kipróbáltam, többet között a lovaglást, a sakkot, a judot, de a csörgőlabda fogott meg a leginkább.
Milyen gyakran jársz edzésekre és meccsekre?
A mostani órarendem miatt leginkább csak hétvégén tudok lemenni edzeni, de hetente van két kondis és több labdás alkalom is. Meccsekre pedig amilyen gyakran csak tudok, megyek.
Hogyan szerveztétek össze a MEFOB-ra a csapatot?
Ez nem az első alkalom, hogy részt vettünk a versenyen, így már többé-kevésbé megvolt a csapat. Én is a szervezők között voltam, pár változtatás történt az előző évekhez képest, mert nem mindenki ért rá a tavalyiak közül, de szerencsére jöttek helyettük mások.
Eddig, hogy tetszik a verseny, a hangulat, a csapatok?
Megmondom őszintén, nem erre a szintre számítottam. Az előző évekhez képest sokkal magasabb minőséget képviselnek a csapatok. Bőven megugrottunk egy bajnoki szintet, pedig sok újonc van a részvevők között. Remélem, a többieknek is tetszik a nehéz ellenfelek ellenére a verseny, de ahogy érzékeltem, mindenki élvezi, hogy itt van.
Vannak jövőbeli terveid a sportra nézve?
Egyelőre nem tudok annyi időt belefektetni, mint szeretnék, ezért még meglátjuk, mi lesz belőle. Munka és egyetem mellett nehéz rendszeresen edzeni, így először rendesen be kell osztanom az időmet, hogy mindennel tudjak foglalkozni, ami érdekel.
Van még valami, amit üzennél az olvasóknak?
Próbáljanak ki paralimpiai sportágakat egy esélyt mindenképpen megérnek!
További képekért kattints ide:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=elteonline&set=a.1154545006260781
Kiemelt kép: Baltigh Kristóf