Ismét itt az Egyetemi Anyanyelvi Napok!

Az Egyetemi Anyanyelvi Napok 2024-es plakátja

Az ELTE Bölcsészettudományi Karán évről évre megrendezésre kerül az Egyetemi Anyanyelvi Napok, melyet ebben az évben az Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék szervez. Idén április 15. és 19. között színes, interaktív workshopokkal, nyelvészeti témájú előadásokkal várják az érdeklődőket – a programok között szerepel versmondó- és szépkiejtési verseny is, illetve az Utak a nyelvhasználat kutatásában hallgatói konferencia is helyet kap az események listáján, melynek részletes programjáról itt olvashattok.

Programlista

Április 15. (hétfő)

10.00–11.30

Anyanyelv-pedagógiai Diákműhely: A hatékony csapatmunka, interaktív előadás, A/-150-es terem

13.00–14.30

Dávidné Balázs Renáta: Tankönyvszemle: határátlépések az irodalomtanításban, interaktív előadás, D/fszt. 21.

Benkő Loránd Nyelvtörténeti Hallgatói Műhely: Boszorkányos nyelvészet, játékos foglalkozás, A/-150-es terem

Goda Csenge – Osztroluczki Anett: Udvariasság egytől tízig, játékos foglalkozás, A/-150-es terem

14.30–16.00

Borbás Gabriella Dóra: A szavakkal történő bántás 47 módja, interaktív előadás, A/428

Bajzát Tímea Borbála – Prótár Noémi– Simon Gábor: A metafora mint segélykiáltás – metaforikus kifejezések és szuicid gondolatok, interaktív workshop, Nyelvészkönyvtár

F. Gulyás Nikolett: Osztályozzunk nyelveket! A magyar és rokon nyelvei tipológiai adatbázisokban, interaktív előadás, A/-150

Névtani Hallgatói Műhely: Neved – komolyan. Így ismerd fel az (ál)tudományos keresztnévszótárakat!, interaktív foglalkozás, workshop, D/fszt. 21.

16.00–17.30

Babutsán Rita – Bartha Csilla – Hattyár Helga – Mocsári Bernadett – Nagyné Kiss Anna – Sztari Bernadett: JELenlét – interaktív foglalkozások a siket közösségek és a jelnyelvek témakörében, workshop, A/-150

Élve boncolás 4. Beszélgetés a slam poetryről, pódiumbeszélgetés, Kari tanácsterem (A/039)

Április 16. (kedd)

10.00–11.30

Gulyás Hermann Sándor, Jászberényi Gábor: Játék, komolyan. Színházi workshop a DANTE Közösségi Alkotótér alapítóival, játékos foglalkozás, D/fszt. 21.

Fiáth Titanilla: Hospice és humor, interaktív előadás, Kari tanácsterem (A/039)

Bárth M. János, Wendl Dávid: Arka, Ponkod, Kotormány – a helynévetimológia feladata és
tanulságai a Magyar Nemzeti Helynévtár Programban, interaktív előadás, D/fszt. 22.

13.00–14.30

Jani-Demetriou Bernadett: Ki tanít a hétvégén? Kétnyelvűség egy hétvégi magyar iskolában, játékos foglalkozás, D/fszt. 21.

Borissza Eszter: Antipropaganda zine-kollázs. Újraértelmezett háborús szimbolika, kollázskészítő foglalkozás, D/fszt. 22.

14.30–16.00

Constantinovits Miklós: Vészhelyzeti kommunikáció, szituációs gyakorlat, D/fszt. 22.

Kohári Anna: Hangképzés az emberi beszédben: A delfin, a majom vagy a papagáj hangja hasonlít jobban az emberéhez?, interaktív előadás, Kari tanácsterem (A/039)

Palágyi Máté (Bohemian Betyars): Közösségi dalírás Kakassal, játékos foglalkozás, D/fszt. 21.

16.00–18.00

Mesterséges intelligencia, ChatGPT, PULI. Perspektívák és veszélyek a tudomány és a hétköznapi élet szemszögéből, kerekasztal-beszélgetés, Kari tanácsterem (A/039)

18.00–19.30

Varga Katalin: A szavaink mint kétélű kardok: milyen veszélyekkel és lehetőségekkel kecsegtet
a szuggesztív kommunikáció?, workshop, A/331

Április 17. (szerda)

10.00-től

Versmondó verseny, Dékáni tanácsterem

8.30–16.15

Utak a nyelvhasználat kutatásában, hallgatói konferencia, Kari tanácsterem (A/049)

16.30-tól

Simon & The Morphologists, zenés összejövetel, Kari tanácsterem (A/049)

17.00-től

Borissza Emese – Gömbös Zsófia – Heller Kata – Mocsári Bernadett – Osztroluczki Anett – Ruzsits Orsolya – Török Sára (szerk.): Utak a nyelvhasználat kutatásában 1., beszélgetés a kötet szerzőivel és szerkesztőivel, Kari tanácsterem (A/049)
A beszélgetés moderátora: Krizsai Fruzsina

18.15-től

Fogadás, Kari tanácsterem (A/039)

Április 18. (csütörtök)

10.00–13.20

Utak a nyelvhasználat kutatásában, hallgatói konferencia, A/-150-es terem

12.00–13.30

Kétnyelvűség a gyakorlatban, kerekasztal-beszélgetés a Finnugor Tanszék oktatóival, I/029-es terem
Meghívott vendég: Alexandra Cederberg, a Finnagora gyakornoka

14.00-től

„Szép magyar beszéd, helyes kiejtés” verseny, Dékáni tanácsterem

16.00-tól

Könyvbemutatók, Nyelvészkönyvtár

Április 19. (péntek)

Első Beszédtréner, beszédtanácsadó Szakmai Nap az ELTE-n, Kari Tanácsterem

Fontos!

A regisztrációköteles rendezvények listáját ebben a dokumentumban találjátok, így nem maradtok le azokról a programokról, amik érdekelnek benneteket!

A rendezvénysorozat eseményét ide kattintva nézhetitek meg, az eseményekről részletesen pedig az EAN Facebook-oldalán olvashattok.

Kép: EAN

Vélemény, hozzászólás?